Twin motor rogallo
Parametry
Výrobce: Má maličkost
Rozpětí: 612 mm
Délka: 400 mm
Váha: 45 g
Vrtule: ze setu průměr 60, stoupání nevím
Motor: 2xN20LV (pot 00)
Elektronika: 2xbastl reglík, mikro přijímač Potensky
Serva: Na co? :-)
Baterie: 1xLiPo 360mAh
Hodnocení
Ohodnotit →
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Hodnocení 1 - hrůza — 10 skvělá práce
Popis
Ahoj, tak tohle byl můj první proporciálně ovládaný RC model. Měl sloužit a taky posloužil jako hodná, líná "lodička" na naučení, kterak páčkovat v prostoru.
Konstrukce je víceméňě jasná z přiložených fotografií a výkresu. Druhá varianta měla skrádací křídlo, výkližky příčné vzpěry a špičky byly nahrazeny kusem smršťovačky. Létat šlo i na velmi omezeném prostoru. Směr (potažmo i rychlost) letu, stejně jako u Xtwinů, určoval výsledný vektor tahu motorů řízení přes delta mix ve vysílači. Klouzavost nic moc, ale zase to poslušně klesalo. Výdrž na jedno nabití cca 30minut letu. Sice žádný extra brus, ale já si to vymyslel a postavil sám a daný účel to splnilo.
Protože se tady poslední dobou stále častěji vyskytují dotazy, jak zalétnout rogalo, přidám svůj, odzkoušený na klasických "lajntucholetech".
Úhel nastavení motor-krídlo jsem volil cca 10°. Správná poloha těžiště se určí postupným posouváním gondoly, až je dosaženo klouzavého "letu", klasické rogalo je spíš padák ;-). Ostatně na to ho kdysi NASA vymyslela. Těžiště by nemělo být moc pod osou tahu, aby model po zapnutí motoru neskončil čenichem v zemi. Pokud model v kluzu zatáčí, provede se korekce směru, resp. rozložení vztaku, posunem příčné výztuhy. Pak je možno zkusti let na motor. Tímto způsobem jsem zalétnu 4 modely rogal a vždy bez problému.
Snad někomu předešlý odstaveček pomůže, případné dotazy rád zodpovím.
Model už žije jen v kostře, jenžto byla provedená postupná kanibalizace elektroniky.
Komentáře
---vítej mezi RC rogalisty...-:)
Presne takéto niečo, len na gumičkový pohon som si vyrobil pred 25 rokmi, a bola to paráda.......