Zero-geneze
Parametry
Výrobce: Home made
Průměr rotoru: 420 mm
Váha: 215 g
Motor: 2x Graupner-combo (náhradní díl malého samokřídla). 1x8mm coreless (ocas)
Elektronika: 2x ESC z comba, 5ch Rx, DC ESC Jeti 5A (ocas)
Baterie: 2S-LiPo 550mAh Gens
Hodnocení
Tento model zatím nikdo nehodnotil...
Ohodnotit →
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Hodnocení 1 - hrůza — 10 skvělá práce
Popis
Tři vývojové typy jako pokus o model koaxiálního ultralehkého vrtulníku ovládaného kolem svislé osy rozdílem reakčních momentů - změnou otáček rotorů. Dopředného pohybu je dosahováno tahem ocasního - svisle rotorku. Koncepce včetně řešení rotorové hlavy, jako kulového čepu s přenosem kroutícího momentu vždy na dva páry rotorových listů proti sobě upevněných vahadlech. Kloub prakticky funguje jako kardanův kloub. Obruč kolem rotoru plní funkci výztuhy a částečně i balančního setrvačníku. Vrtulník tak při výkmitu z vodorovné polohy visí "Zavěšený" na rotoru, který má vodorovnou polohu.
Všechny 3 varianty využívají převážně 3D tisk z materiálu PLA. Infill a perimetry jsou voleny s ohledem na požadovanou tuhost-pevnost dílů.
Inspirací je možná skoro patnáct let stará hračka "Blade Runner" hojně ve své době probíraná na RC Groups.
Systém kloubů byl při zachování fce. upraven s ohledem na 3D tisk.
Model by se měl obejít bez Gyra, či jiné řídící desky, původ tohoto řešení je patrně ze stránek Proxflyer.
V1 a V2::
Jako převod byly použity řemínky slepené na tupo z kloboukové gumy průměru 1,5 a 2 mm, převodový poměr cca 8 až 9, velké ztráty, problémy s prokluzem a def. rámu a řemenic tahem gum.Převodový poměr v kombinaci s provedením a rozměry rotorů nedosáhly parametrů pro letuschopnost. Byly postupně kanibalizovány včetně některých nosníků na V3.
V3 - Nese na levé bočnici název Zero - zní to bojovně a vešlo se to tam... Hlavní změna je ve zvětšení průměru rotoru na 420 mm tj. 4x1 třetina metrové 1 m uhlíkové struny d 1 na obruč rotoru. Listy jsou tištěny s dvojímy podpěrami. Zubaté pásky na hranách listů jsou s def. mezerou vymodelovány a exportovány jako stl soubor, další podpěry přidal program Slicr. Takto je dosaženo zatím nejlepší kvalit tisku skořepiny tl.0.8 (tryska 0.4 mm, tl. na modelu 0.6, mat. tok 100 pct ).Druhá neméně duležitá změna je použití ozubených jednostupňových převodů s převodovým poměrem 11 ( modul 1mm, Z 110, z10), převody jsou mazány silikovou vazelínou, byly generovány v modulu sw. FreeCAD. Pro tisk byly převody upraveny odsazením o 0,125 mm d
Komentáře