5.6.2013 04:49 -------------
... předělání upoutaného akrobata na RC řízení není trivialita. Představa, že postavím F2B akrobata a on bude létat jako Diablotin , nebo jiné RC akrobatické letadlo je trošku mimo realitu.
Základním rozdílem mezi F2B a F2A je v rychlost letu a velikosti obratů čemuž je v maximální míře podřízená jejich aerodynamická koncepe.
Nejvíce patrný rozdíl je v v plošné délce a mohutnosti VOP a SOP.
Upoutaný akrobat s malou plošnou délkou trupu , velkou VOP ,ale malinkou SOP se chová velice dobře na drátech, ale v RC provedení bude jeho podélná a stranová stabilita na hranici řiditelnosti.
Další nesoulad mezi RC a U akrobatem je rozdílny pomer bočních ploch trupu před a za těžištěm . Rozvržení bočních ploch vhodné pro F2A akrobaty (umožňující perfektní nožový let) , by u upoutaného akrobata mělo za následek znižování tahu do lanek v obratech, protože ty se ty se lítají po větru. Velká plocha za těžištěm pak způsobuje vychylování zadní části modelu ven z kruhu, což by se muselo kompenzovat n dalšími zbytečnými zásahy do konstrukce a koncepce modelu. U uvedeného vyplýá že se musí najít docela vyvážený poměr plochy trupu před a za těžištěm ( téměř jsou si rovné) a z proto nám pak vycházejí ty miniaturní plochy směrového kormidla. Na takto malinkou plochu SOP by RC model při menších rychlostech nezareagoval ani při výchylce nad 30st. :-).
V neposlední řadě je nutné srovnat asymetrii v délce polovin křídla . Rozdíl cca 15 -20mm mezi polovinami krídel upoutaného akrobata ( a současně i rozdílna plocha pravé a levé klapky) by asi u RC modelu trošičku komplikoval pilotáž.
Tož se ptám , co by zbylo z původní konstrukce a tvarů F2B akrobata , po předělání na kloudné RC letadlo? O systém řízení a pohonnou jednotku jsem se raději ani neotřel ....
veka1